POLYTEC ROBOTICS endüstriyel otomasyon alanında 20 yıllık deneyime sahip bir İtalyan sanayi grubu olan BM GROUP’un bir parçasıdır. Grubun diğer şirketleri ile sağlanan sinerji sayesinde, POLYTEC robotik sistemleri hem mevcut hem de yeni tesislerle entegre edebilmektedir.

image001

Cirosundaki sürekli artış ile POLYTEC, çelik piyasası için en iyi robotik hücre çözümlerini üretmektedir ve BM Group içerisinde önemli bir birim konumuna gelmiştir.

 

BM Group, yaşları 30 ile 35 arasında değişen 100’ün üzerindeki çalışanıyla müşterilerinin isteklerine ve beklentilerine uygun yenilikçi çözümler üzerinde çalışmaktadır. Kalite, güvenlik ve süreklilik en önemli kriterleridir.

Bu amaca ulaşmak için POLYTEC, gelirinin büyük bölümünü araştırma ve geliştirme projelerine yatırmanın, müşterilerle yakın iş birliği içinde tasarlayıp geliştirmenin şart olduğuna inanmaktadır.

PolySAMPLE – sistem, sıcaklık kontrollü paslanmaz çelik bir koruyucu gövde ile yalıtılmış, ağır ortam şartlarında çalışmaya uygun endüstriyel bir robottan oluşur. Altı eksenli robot, çeliğin sıcaklık ve oksijen ölçümü ile çelikten numune alınması görevlerini gerçekleştirir.

image002Hücre, operatörün ocağın önüne müdahale etmeden tamamen otomatik bir şekilde çalışması için 60 sensörlü birden fazla depolama üniteli olabilir.

Hücre, numuneyi temizlemek ve çalışma istasyonuna taşımak için otomatik bir istasyonla donatılabilir.

image003PolySAMPLE EAF avantajları:

Her ısıtma döngüsü için zaman ve enerjinin azaltılması, tipik olarak 30” ile 2’ arasındadır. Ölçü tekrarlanabilirliğisayesinde potadaki katkı maddelerinin azaltılması. Verimliliğin % 2 ile %4 arasında arttırılması. Ağır şartlara uygun sıcaklık izolasyonu.

image004

Erimiş çeliğin eğim, yükseklik ve hızının dinamik verilerinin elde edilmesi. 3500 mm ye kadar çalışma açıklığı. Lans ve kolun çarpmasını engelleyecek son derece gelişmiş algoritma. Basit bir manipülatör yardımıyla ürünün sıcaklık ve kimyasal analizin ölçülmesinden tam otomatik bir laboratuvara kadar sistemin genişletilmesi mümkündür. Daha detaylı bilgi için:

 

http://www.polytecrobotics.com/wp-content/uploads/sites/13/2016/11/PolySAMPLE-EAF.pdf

image005

PolyEYE – Ark ocağı içerine girebilen ve başlığına bağlı 6 adet kamerasıyla fırın içerisinde sağladığı 360 derecelik görüşle refrakterler, brülörler, lanslar ve su soğutmalı panellerin durumu hakkında gerçek bilgi sağlayabilen bir sistemdir.

Sistem, sıcaklık ölçümü, numune alımı ve fırın içerisinin gözlenmesini içeren komple bir çözüm olarak sunulmaktadır.

Operatör işlemleri kullanımı son derece kolay bir konsol ile kontrol edebilir.

image006

PolyCAST- sürekli döküm tesisi işletme sürecinin otomasyonunda kullanılan çok yönlü bir robotik çözümdür:

 • Potadan tandişe akışın kesilmesi durumunda pota deliğine oksijen lansının uygulanması
 • Pota ara tüpünün yerleştirilmesi
 • Pota ara tüpünün temizlenmesi (pota ara tüpünün oksijen lansı ile temizlenmesi ve tüpün yeniden kullanılması)
 • T & S numune alma, sıcaklık ölçme ve örtü tozu uygulama işlemleri

image007PolyCAST avantajları:

 • Operatör tüm çevrimi kontrol edebilir
 • Ara tüpü otomatik olarak takılabilir
 • Süreç zamanı kısalır ve optimize edilebilir
 • Döküm platformu daha düzenlidir
 • Tandiş örtü tozu daha homojen uygulanır
 • Döküm platformunda olası kaza ve yaralanma riskleri

POLYTAG BL – POLYTAG BLE

Kurulumu kolaylaştırmak için robot ve etiket makinesi konteynere dahil edilmiştir. Etiket metal bir çiviyle kütük üzerinde ön görülen noktaya kaynatılır. Etiket uygulama kafası darbelerden korumak ve kütük üzerinde güvenli bir yaklaşım sağlamak için geri tepme sistemiyle monte edilmiştir.

bmgroupPolyMARK B

Robot hücresi boyama kafası ve yüksek basınçlı su pompasından oluşur.
Kurulumu kolaylaştırmak için robot ve etiket makinesi konteynere dahil edilmiştir. Boyama sistemi sağlığa zararlı olmayan yüksek sıcaklığa dayanıklı bir boya kullanmak için özel olarak tasarlanmıştır.

PolySHAPE – Sistem normal olarak sağlam bir POLYTEC – PolyTAG BE etiketleme hücresi içine entegre edilmiştir ve kütük ön yüzünün şeklini ölçmeye ayarlanmıştır. Her bir kütük veya blum, vs. boyutsal ve şekilsel olarak ölçülebilir.

image010Sistem esas olarak bir 3D lazer tarayıcıdan oluşur ve özel bir yazılım algoritması ile kütük yüzeyini 0.2 mm hassasiyetle ölçer (0.003 inç). Böylece sürekli döküm makinesinden gelen geometrik kusurlar önceden tespit edilebilir.

Doğrudan sürekli döküm makinesine takılabilen bir bağımsız PolySHAPE sistemi de tedarik edilebilir.

image011

Yazılım yapılandırılabilir ve her hata için farklı alarm eşikleri ve toleransını ayarlamanıza isin verir. Özellikler:

Optik çözünürlük: 0,2 mm / 0.008 inç

Ölçüm hassasiyeti: 0,4 mm / 0.015 inç

Tutarlılık: 0,1 mm / 0.0039 inç

Kütük ebadı: 80 – 260 mm (3 – 10 inç – hem kare hem de yuvarlak için)

Kütük sıcaklığı: 0 – 1000 C
Ölçüm için çevrim süresi: yaklaşık 20 saniye

image012

PolyREAD – Sistem tav fırını girişinde üzerine PolyTAG BLE robotu tarafından etiket kaynatılan kütüklerin etiket bilgilerinin okunmasını sağlar.

Sistem aşağıda listelenen özelliklere göre özel olarak tasarlanmıştır:

image013

 • Tespit edilen verilerin doğruluğu
 • Çevresel şartlardan etkilenmeme
 • Operatör güvenliği
 • Çelik tesislerinde çalışmaya uygun sağlam ekipmanların kullanılması

Sistem kütüklerdeki etiketleri 1,2 m/sn hıza kadar hareketliyken okuyabilir. Robotlar tarafından uygulanan etiketler alfa numerik kod, barkod, datamatrix, QRcode şeklinde olabilir ve kolayca sistem tarafından algılanabilir. Okunan etiket bilgileri merkezi izleme sistemine gönderilir ve kaydedilir.

POLYTEC ROBOTICS hakkında daha detaylı bilgi için lütfen firmanın websitesini ziyaret ediniz:

www.polytecrobotics.com